Καταιγισμός Ιδεών και Online Ψηφοφορία με το Dotstorming

***Ενημέρωση 28/3/2021: Η πλατφόρμα ανανεώθηκε. Διαβάστε για τη νέα έκδοση εδώ.

Ο καταιγισμός ιδεών (brainstorming) είναι ένα ιδιαίτερα χρήσιμο εργαλείο για τον εκπαιδευτικό  και ταυτόχρονα εύκολα εφαρμόσιμο, αφού δεν απαιτεί από τους μαθητές να έχουν ειδικές γνώσεις για το προς μελέτη ζήτημα και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προετοιμασία από τον εκπαιδευτικό. Οι μαθητές συμμετέχουν ενεργά στη διαδικασία ανακαλώντας  και εκφράζοντας ελεύθερα  (χωρίς το άγχος της αξιολόγησης ή της κριτικής) προϋπάρχουσες γνώσεις ή αντιλήψεις για το θέμα. Πολλές φορές οι έννοιες που αναφέρονται ίσως και να έχουν λίγη ή καθόλου σχέση με το θέμα, αλλά με αυτό τον τρόπο συλλέγονται ιδέες που ίσως να αξιοποιηθούν σε μεταγενέστερο στάδιο (Courau, 2000).

Ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο το οποίο θα μπορούσε να αξιοποιηθεί από τον εκπαιδευτικό για να εφαρμόσει την παραπάνω μέθοδο είναι το Dotstorming. Με το Dotstorming, μπορούμε να ζητήσουμε από τους μαθητές μας να γράψουν την ιδέα τους σε ένα ηλεκτρονικό πίνακα, να ανεβάσουν μια φωτογραφία, αλλά και να ψηφίσουν για το ποια θεωρούν καλύτερη.

Μπορείτε να δημιουργήσετε το δικό σας πίνακα ιδεών με το Dotstorming, πραγματικά σε πολύ σύντομο χρόνο. Ας το δούμε μαζί βήμα-βήμα:

Συνδεόμαστε στη σελίδα του Dotstorming και δημιουργούμε λογαριασμό:

dotstorming-1

Αφού το κάνουμε, το Dotstorming μας καλωσορίζει και μας προτρέπει να δημιουργήσουμε το δικό μας θέμα:

dotstorming-2

Πατάμε λοιπόν το κουμπί Add a topic, και είμαστε έτοιμοι να δημιουργήσουμε:

dotstorming-3

Δίνουμε ένα τίτλο και γράφουμε μια περιγραφή για το θέμα μας.

Ορίζουμε τον αριθμό ψήφων που θα έχει δικαίωμα να δώσει ο κάθε χρήστης.

Αποφασίζουμε πως θα διαμοιράζουμε τον πίνακά μας (στέλνοντας το link ή με πρόσκληση μέσω email).

Η πρώτη επιλογή επιτρέπει και την ενσωμάτωση σε ένα Ιστότοπο.

Μόλις ολοκληρώσουμε τα παραπάνω είμαστε έτοιμοι να γράψουμε ένα κείμενο με την ιδέα μας ή να ανεβάσουμε μια εικόνα με ένα σύντομο σχόλιο:

dotstorming-4

dotstorming-5

Αφού προστεθούν οι ιδέες, μπορείτε να ψηφίσετε μία ή περισσότερες από αυτές (το πόσες έχει οριστεί σε προηγούμενο βήμα), παρέχοντας την κατάλληλη ανατροφοδότηση:

dotstorming-6

Ο πίνακας με τις ιδέες μπορεί να σταλεί μέσω link ή email ή να ενσωματωθεί σε ιστότοπο:

dotstorming-7

Επιπλέον μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το  Chat για να μιλήσουμε με όσους συνδέονται στον πίνακά μας.

Δείτε και το παρακάτω βιντεάκι:

Αυτό ήταν! Ο πίνακάς μας είναι έτοιμος. Δοκιμάστε το!

Μετάβαση στο περιεχόμενο