Back 2 School 2019 από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου

Για μία ακόμη χρονιά το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου (Saferinternet4kids), μας εύχεται καλή σχολική χρονιά με ανανεωμένο και πλούσιο υλικό για την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο. Όπως και τα προηγούμενα χρόνια έτσι και φέτος το Back 2 School μας φέρνει αφίσες, βίντεο, σχέδια μαθήματος και κουίζ, και μας δίνει όλα τα απαραίτητα εφόδια για να ενημερωθούμε σωστά και να αξιολογήσουμε τις δικές μας διαδικτυακές συμπεριφορές.

Το υλικό είναι οργανωμένο ηλικιακά και αφορά μαθητές όλων των βαθμίδων και τους γονείς τους. Φυσικά εμείς οι εκπαιδευτικοί μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το πλούσιο υλικό για την τάξη. Ειδικά για τα μεγαλύτερα παιδιά (Γυμνασίου Λυκείου) υπάρχει εξαιρετικό υλικό εστιασμένο στην εικόνα του σώματός μας και πως αυτή επηρεάζει και επηρεάζεται μέσα στα κοινωνικά δίκτυα. Αξίζει πραγματικά να το δείτε.

Δείτε αναλυτικά το υλικό κάνοντας κλικ στην παρακάτω εικόνα: