Ψηφιακή Εκπαίδευση

Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα e-me

Η Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα e-me για μαθητές και εκπαιδευτικούς είναι ένα ασφαλές ολοκληρωμένο ψηφιακό περιβάλλον, για τη μάθηση, τη συνεργασία, την επικοινωνία και τη δικτύωση όλων των μελών της σχολικής κοινότητας. Αναπτύχθηκε για να αποτελέσει:

• το προσωπικό περιβάλλον εργασίας κάθε μαθητή και εκπαιδευτικού
  • έναν ασφαλή χώρο συνεργασίας, επικοινωνίας, ανταλλαγής αρχείων και αξιοποίησης ψηφιακού περιεχομένου
  • έναν χώρο για κοινωνική δικτύωση μαθητών και εκπαιδευτικών
  • ένα πλαίσιο για υποδοχή εξωτερικών εργαλείων και εφαρμογών (apps)
  • έναν χώρο για δημοσιοποίηση και ανάδειξη της δουλειάς των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των σχολείων

Η επίσημη εκδοχή της Ψηφιακής Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας e-me, είναι προσβάσιμη στη διεύθυνση https://e-me.edu.gr. Απευθύνεται σε όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς που είναι μέλη του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ), εξασφαλίζοντας έτσι ότι όλοι οι χρήστες της είναι πιστοποιημένοι.

Αφού εγγραφείτε έχετε τις παρακάτω δυνατότητες:

• Διαμόρφωση ατομικού προφίλ
  • Αναζήτηση, προσθήκη και διαχείριση επαφών
  • Δημιουργία χώρων (συν-)εργασίας τόσο από μαθητές, όσο και από εκπαιδευτικούς.
  • Επικοινωνία μέσω αναρτήσεων στον τοίχο της Κυψέλης
  • Βιντεοκλήσεις, κλήσεις ήχου και αποστολή μηνυμάτων σε πραγματικό χρόνο μεταξύ επαφών
  • Αποθετήριο μικροεφαρμογών για ενεργοποίηση στην πλατφόρμα
  • Προσωπικό χώρο αρχείων σε περιβάλλον υπολογιστικού νέφους (2 GB)
  • Δημιουργία προσωπικών ιστολογίων και ιστολογίων Κυψέλης
  • Δημιουργία διαδραστικών μαθησιακών αντικειμένων / διαδραστικών εκπαιδευτικών πόρων
  • Δημιουργία και ανάθεση εργασιών σε μέλη Κυψελών
  • Οργάνωση και προβολή της δουλειάς μαθητών και εκπαιδευτικών
  • Προσωπικό αποθετήριο μαθησιακών αντικειμένων
  • και πολλά ακόμη…

Όλα όσα χρειάζεστε για τη λειτουργία της πλατφόρμας θα τα βρείτε κάνοντας κλικ στους παρακάτω συνδέσμους:

Δεν σας αρκούν όσα παρέχει η πλατφόρμα και θα θέλετε κάτι περισσότερο; Κάθε πρόταση για προσθήκη νέων δυνατοτήτων ή και μικροεφαρμογών στην e-me είναι ευπρόσδεκτη. Στη διεύθυνση https://openspecs.e-me.edu.gr/ μπορείτε να βρείτε την ανοιχτή πρόσκληση για υποβολή ιδεών και προτάσεων με σκοπό την επέκταση και βελτίωση της e-me.

Δοκιμάστε το!