Σχετικά

Λίγα λόγια…

…για τον Ιστότοπο

Ο ιστότοπος ξεκίνησε αρχικά ως ένα σημείο ανάρτησης υλικού για την υποστήριξη των μαθημάτων Πληροφορικής που δίδασκα στο Σχολείο μου. Στη συνέχεια άρχισα να προτείνω εργαλεία για την εκπαιδευτική διαδικασία και να συγκεντρώνω ενημερωτικό και υποστηρικτικό υλικό σχετικό με εργαλεία πληροφορικής για μαθητές και εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων, αλλά και εξειδικευμένο υλικό για τα μαθήματα Πληροφορικής του Γυμνασίου και του Γενικού Λυκείου.

Στόχος, να αποτελέσει ένα εκπαιδευτικό εργαλείο τόσο για τους μαθητές, όσο και για τους εκπαιδευτικούς  όλων των ειδικοτήτων (ιδιαίτερα των μη πληροφορικών), για την υποστήριξη της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Να αποτελέσει χώρο αναζήτησης γνώσης και τρόπων ένταξης των νέων τεχνολογιών και των εργαλείων που προσφέρουν, κάνοντας πιο ενδιαφέρον και ελκυστικό το εκάστοτε μαθησιακό αντικείμενο.

Το όνομά του από το Embed που σημαίνει Ενσωματώνω – Εισάγω, στην προσπάθειά μου να βρω ένα τίτλο που θα περιγράφει το δυνατόν καλύτερα τους στόχους του Ιστοτόπου. Δηλαδή την προσπάθεια ανάρτησης υλικού, κατάλληλου να ενσωματωθεί στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Διακρίσεις

Ο ιστότοπος βραβεύτηκε με το 3ο Βραβείο στον 8ο Διαγωνισμό Ελληνόφωνων Εκπαιδευτικών Ιστοτόπων στην Κατηγορία «Προσωπικοί Ιστότοποι Εκπαιδευτικών και Ομάδων Εκπαιδευτικών», ο οποίος έγινε στο πλαίσιο του 9ου Πανελλήνιου Συνεδρίου των Εκπαιδευτικών για τις Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στη Σύρο.

Η μεγαλύτερη διάκριση όμως, ήρθε από εσάς, τους/τις  επισκέπτες/τριες, που αγκαλιάσατε αυτόν τον ιστότοπο από την αρχή με τις χιλιάδες επισκέψεις των άρθρων του. Σας ευχαριστώ θερμά για αυτό!

Περί Πνευματικών Δικαιωμάτων

Όλο το περιεχόμενo του ιστοτόπου χρησιμοποιείται για μη εμπορικούς σκοπούς, δεν περιέχει διαφημίσεις και είναι ελεύθερο προς χρήση από κάθε ενδιαφερόμενο, και κυρίως τους μαθητές, τις μαθήτριές  και τους εκπαιδευτικούς.

Οι περισσότερες εικόνες που εμφανίζονται είναι ελεύθερες δικαιωμάτων από συγκεκριμένες Ιστοσελίδες (π.χ. Pixabay). Προφανώς τα στιγμιότυπα για να δημιουργήσω τους οδηγούς (how-to) εφαρμογών ανήκουν στους δημιουργούς τους όπως και κάποιες (λίγες) από τις εικόνες που εμφανίζονται στο site έχουν συλλεχθεί από διάφορες ιστοσελίδες σχετικές με την αρθρογραφία (π.χ.αφίσες διαγωνισμών, ανακοινώσεις) και είναι ιδιοκτησία των αντίστοιχων ιδιοκτητών τους. Φυσικά δε μου ανήκει κανένα δικαίωμα πνευματικής ιδιοκτησίας για αυτές τις εικόνες. Αν κάποιος έχει αντίρρηση για την εμφάνιση κάποιας εικόνας μπορεί να μου στείλει e-mail και θα αφαιρεθεί αμέσως.

Επίσης ότι ανεβαίνει στον Ιστότοπό μου και είναι δουλειά κάποιου άλλου συναδέλφου θα αναφέρω πάντα το όνομά του, και το άρθρο θα έχει τη μορφή του προτεινόμενου και όχι του αντίγραφου. Δε θα καρπωθώ σε καμία περίπτωση δουλειά άλλου, αλλά αντίθετα θα την προβάλλω και θα την προτείνω προς χρήση.

Όσον αφορά το δικό μου υλικό είναι ελεύθερο προς χρήση.

Ο ιστότοπος είναι εναρμονισμένος σύμφωνα με το Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (GDPR), που ισχύει από τις 25 Μαΐου 2018 στη χώρα μας. Ο κάθε επισκέπτης μπορεί να περιηγηθεί χωρίς να δώσει οποιαδήποτε προσωπική πληροφορία. Θα δώσετε προσωπικά δεδομένα, μόνο κατά τη συμπλήρωση της φόρμας στη σελίδα της Επικοινωνίας, τα οποία θα χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά για την επικοινωνία μαζί σας, με τη δέσμευση να μη μεταβιβαστούν σε οποιοδήποτε τρίτο πρόσωπο και για κανένα λόγο.

Περιεχόμενο από άλλους ιστοτόπους

Ανατροφοδότηση

Θα χαρώ ιδιαίτερα αφού πρώτα περιηγηθείτε στην Ιστοσελίδα, να μου αφήσετε και ένα σχόλιο στην Ανατροφοδότηση

Σας ευχαριστώ από καρδιάς για τα δεκάδες συγκινητικά σχόλια που έχετε «αφήσει» μέχρι στιγμής!

Σας ευχαριστώ και σας εύχομαι καλή περιήγηση!